Orientalnie: Ciekawostki kuchenne z Azji

Azja to kulturowy tygiel, ale wszystkie azjatyckie kraje łączy niezwykle smaczne jedzenie w… pięciu smakach. Po prostu smaki? Nie! Za słodkim, słonym, gorzkim, kwaśnym i ostrym – stoi filozofia. Według Chińczyków to równowaga w żołądku równoważy Yin i Yang, zapewniając homeostazę umysłu i życiowej siły. Z pewnością o ową homeostazę dbali Choćby Budda i Konfucjusz, których spore brzuchy są tego najlepszym dowodem. Każdy z owych pięciu smaków powinien pojawiać się w posiłkach w obrębie jednego dnia.

W większości krajów azjatyckich posiłki spożywa się pałeczkami, które jednak różnią się w poszczególnych regionach, np. chińskie są kwadratowe i tępo zakończone, a japońskie – zaokrąglone i zakończone stożkowato. Jedzenie pałeczkami obostrzone jest kilkoma ważnymi regułami: nie wolno nimi gestykulować (to obraza dla współbiesiadników), nie powinno się ich wbijać w jedzenie, ani nabijać nie jedzenia (to zwyczaj zarezerwowany dla pogrzebów i styp – pałeczki wbija się w porcję jedzenia przeznaczoną dla zmarłego), pałeczek nie powinno się również oblizywać (to po prostu niegrzeczne), ani krzyżować (to z kolei przynosi pecha).

Nie wszędzie jednak pałeczki są tak samo powszechne. W Indiach na przykład je się głównie rękoma, a do nabierania potraw o płynnej konsystencji używa się pieczywa. Ogromnie ważna jest tutaj… zasada prawej ręki: jemy prawą, a lewa przeznaczona jest to higieny osobistej. Czystość podczas posiłków jest niezwykle ważna np. w Japonii, ale już w Tajlandii stawia się po prostu na wygodę. Normą jest wypluwanie resztek obok talerza.

Amatorzy liczb wszelakich podejmowali niejednokrotnie próby podliczenia potraw kuchni azjatyckiej, jednak większość takich wyzwań kończyła się na 15 – 20… tysiącach! Wśród tych przepisów znajdują się dania znane i lubiane w Europie, tj. jak sajgonki, czy sushi, ale również absolutne kulinarne ekstrema, jak np. zupa z ptasich gniazd. W samych Chinach doliczono się ponad 50 sposobów przyrządzania mięsa i jeszcze większej liczby sposobów siekania, krojenia i cięcia produktów. W kuchni krajów azjatyckich monotonia nam nie grozi!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl